Lockpicker.pl
Poznaj wiedzę, ucz się i zostań ekspertem w lockpickingu!

Czym jest lockpicking?

Zamek i klucz

Ślusarze definiują lockpicking jako manipulowanie zawartością zamka w celu jego otwarcia bez użycia klucza. Aby pojąć sztukę lockpicking'u musisz najpierw zrozumieć jak działa klucz i zamek.

Istnieją zamki we wszystkich rozmiarach i kształtach oraz o nowoczesnej konstrukcji. Możesz poznać proces otwierania zamków poprzez przetestowanie jednego prostego, typowego zamka, ponieważ wiekszość z nich jest oparta na dość podobnej zasadzie działania.

img
Typowy zamek z bolcem,kiedy przekrecasz klucz bolec wsuwa sie w szczeline w futrynie.

Pomyśl o normalnym zamku z bolcem, prawdopodobnie możesz go znaleźć w drzwiach do swojego domu. W tego typu zamkach jest ruchomy bolec lub zasuwka, który jest osadzony w drzwiach i wysuwany z ich boku. Bolec ten jest wprowadzany do rowka w futrynie. Kiedy przekręcisz klucz bolec wsuwa się w rowek i drzwi sa zablokowane, gdy jednak przekręcisz klucz w drugą stronę to bolec chowa się i otwierasz drzwi bez problemów.

Jedynym zadaniem zamka jest przesuwanie bolca w dziecinnie prosty sposob dla kogos kto posiada klucz, a dla kogos kto go nie ma trudny. W nstępnym rozdziale dowiemy się jak działa prosty zamek cylindryczny.

img


img
Cylindryczny zamek z bolcem; otwarty (na górze), zamkniety (na dole)


Pin potężniejszy od miecza

Najpowszechniejszym typem zamka jest model cylindryczny. W takim zamku klucz przekręca cylinder, bądz wkładkę, który przekręca dołączoną krzywke (patrz rysunek). Kiedy wkładka jest przekręcona w jedną stronę krzywka ciągnie bolec i drzwi mogą się swobodnie otwierać, kiedy jednak zostanie przekręcona w drugą stronę krzywka przestaje ciągnąć bolec, a sprężyna wypycha go i blokuje drzwi. W zamkach z bolcem nie ma mechanizmu sprężynowego - obrót cylindra powoduje wsuniecie lub wysuniecie bolca. Zamki z bolcem są bezpieczniejsze niż te ze sprężynowym prowadzeniem, gdyż jest trudniej wepchnąc bolec z powrotem w drzwi.

W środku zamka cylindrycznego znajduje się pewien rodzaj układanki, ktorą może poprawnie ułożyc tylko odpowiedni klucz. Najbardziej popularnym rodzajem tej ukladanki - i najłatwiejszej do "ułożenia" - jest pin-and-tumbler.

Głównym skladnikiem pin-and-tumbler jest linia malych pinów o zmiennej dlugosci. Piny są podzielone na pary, a każda z nich spoczywa w szybie biegnącym przez cylinder wkładki oraz jej obudowe. Sprężynki na górze szybu, nad pinami, utrzymują te prary na pozycji we wkładce. Gdy klucz nie jest włożony dolny pin z każdej pary jest całkowicie wewnątrz wkładki, a górny znajduje się w połowie we wkładce i w połowie jej obudowy. Pozycja górnych pinów powstrzymuje wkładke przed obrotami.




Kliknij na przyciski, aby zobaczyć co się dzieje, gdy wkładasz niewłasciwy klucz (na górze) i porównaj z sytuacja kiedy wkładasz pasujący klucz (na dole).


Kiedy wkładasz klucz seria wycięć na kluczu wypycha pary pinów w różnym stopniu. Niewłasciwy klucz wypycha piny tak, że wiekszość górnych nadal znajduje się po części we wkładce i obudowie. Natomiast własciwy klucz pcha każdą z par pinów w taki sposób, że miejsce, w którym piny się stykaja leży idealnie na łączeniu cylindra z obudowa (łaczenie to nazywamy shear line). Czyli mówiąc prościej, każdy z górnych pinów znajduje sie w obudowie, a każdy dolny pin jest w cylindrze, a żaden nie blokuje obrotów wkładki i można swobodnie wsuwać lub wysuwać bolec z drzwi.

img
Piny w zamku pin-and-tumbler, gdy nie ma klucza (na górze) oraz gdy wsadzono własciwy klucz (na dole) : kiedy wsadzono własciwy klucz wszystkie piny są ustawione na tym samym poziomie co shear line.


Ta prosta układanka działa bardzo efektywnie, ponieważ piny ukryte sa wewnątrz zamka, co skutecznie utrudnia, wiekszości ludzi, przesunięcie bolca bez użycia własciwego klucza. Jednak, po długotrwałej praktyce,jest to możliwe przy użyciu innych sposobów. W kolejnym rozdziale dowiemy sie jak ślusarze radzą sobie z zamkami tego typu.

Najsłabsze ogniwo

W poprzedniej części widzieliśmy co się dzieje, gdy umieścimy w zamku własciwy klucz - każdy z górnych pinów jest w obudowie, a każdy dolny w obrotowym cylindrze. Aby otworzyc zamek tego typu zwyczajnie ustawiamy każdą z par we właściwym położeniu, jedna po drugiej.

Są dwa główne narzędzia używane w procesie otwierania:

*Pick czyli wytrych - długi, cieńki kawałek metalu zagięty do góry przy końcu (dentyści używaja podobnych). Używa się ich w celu dotarcia do wnętrza zamka i podniesienia kolejno każdej z par pinów.

*Tension wrench czyli napinacz - to płaski kawałek metalu, narzędzie to nie jest skomplikowane, najprostrzym tension wrench'em jest płaski śróbokręt (płaski w znaczeniu rodzaj końcówki, a także jej wymiarów).

Pierwszym krokiem w czasie otwierania zamka jest wsadzenie tension wrench'a do dziurki od klucza i przekręcenie go w tym samym kierunki, w którym byś krecił kluczem. Ruch ten spowoduje, że wkładka nieco przesunie się względem obudowy, jak widać na animacji poniżej powstanie wtedy mały uskok między pinami w szybie, w którym sie znajdują.


Tekst na animacji - Tutaj tension wrench jest delikatnie przekręcany co powoduje, że żółty pin zatrzymuje się na krawędzi shear line.

Nie przerywając działania na cylinder umieszczasz pick'a w dziurce od klucza i rozpoczynasz podnoszenie pinów. Twoim zadaniem jest podnoszenie każdej z pary pinów do tego poziomu, gdy górny pin całkowicie znajduje się w obudowie, tak jakby zadziałał na niego własciwy klucz. Cały czas działajac tension wrench'em poczujesz bądź usłyszysz delikatne kliknięcie gdy pin wskoczy na miejsce. Ten dzwięk wywołuje górny pin, gdy przejdzie przez uskok wywołany przez lekki obrót cylindra za pomoca tension wrench'a. Ten uskok bedzie utrzymywał górny pin w obodowie cylinda i nie pozwoli mu na powrót do blokujacej pozycji. W identyczny sposób postępujesz z pozostalymi pinami, a gdy już ostatni z nich wskoczy do obudowy wkładka obróci się bez oporu.
Inną techniką jest raking lub rake picking, jest to metoda mniej dokładna. Aby otworzyć zamek tą techniką użyjemy picka o szerszej końcówce. Umieszczamy go na końcu zamka i szybko ciągniemy do siebie tak aby zadziałał na każdę pare pinów, gdy pick stopniowo wychodzi z zamka kręcimy cylinderm za pomocą tension wrench'a. Kiedy piny ruszają się w góre i w dól część z nich już nie wraca do wkładki, ponieważ zatrzymują się na uskoku. Często ślusarze od tego rozpoczynają otwieranie zamka, a te piny, które nie ustawiły się w pożądany przez nas sposób są indywidualnie traktowane metodą przedstawioną na początku.

W teorii otwieranie zamka nie jest trudne,ale osiągnięcie mistrzostwa jest bardzo trudne. Ślusarze muszą się nauczyć działać z odpowiednią siłą na piny i nałuchiwać odpowiedniego dźwięku. Musza także wyostrzyć zmysł dotyku, aby odczuć delikatną siłę ruszającego się pinu czy cylindra. Dodatkowo muszą nauczyć się wyobrażać sobie poszczególne części zamka. Skuteczne otwieranie zamków zależy także od dobrej znajomości budowy danego zamka.

Różnorodność zamków

W poprzednim rozdziale zajmowaliśmy się cylindrycznym zamkiem pin-and-tumbler. Zamki tego typu znajdziesz wszędzie, począwszy od domu, a na kłódkach kończąc. Są tak popularne, ponieważ są raczej niedrogie i zapewniają dostateczny poziom bezpieczeństwa. Dla typowego zamka pin-and-tumbler z 5 pinami istnieje około miliona różnych konfiguracji pinów. Porównujac ilość firm produkujących zamki i różnorodność ich budowy prawdopodobieństwo, ze złodziej będzie miał taki sam klucz ja Ty jest raczej nikłe.

img
Cylindryczny zamek pin-and-tumbler.

Kolejnym popularnym typem cylindrycznych zamków jest wafer-tumbler, czyli zamek zapadkowy. Takie zamki działaja na tej samej prostej zasadzie jak pin-and-tumbler, z ta róznicą, że zamiast walcowatych pinów są piny o kształcie wafla. Nie zmienia to jednak faktu, że otwiera się je na takiej samej zasadzie jak pin-and-tumbler, a co ważniejsze są nawet o drobine łatwiejsze do otwarcia, ponieważ dziurka od klucza jest szersza.

W niektórych konstrukcja używane sa pojedyncze wafle zamiast par. Te wafle są zamontowane sprężynowo rozciągają się poza cylinder i blokują go zaczepiając sią o obudowe. Wafle mają dziure w środku tak, że klucz ją dopasuje. Właściwy klucz ciągnie wafle w taki sposób, że zostają wycofane do wkładki. Natomiast zły klucz także ciągnie wafle, ale robi to w niewłasciwych proporcjach, czyli część nie jest schowana do końca, a część jest zbyt mocno pociągnieta i może wystawać z drugiej strony cylindra.

img
Cylindryczny zamek wafer-tumbler.

Występuja także zamki double-wafer i są one bardziej rozbudowaną wersją wafer-tumbler, ponieważ mają piny na obu koncach wkładki.Otwiera je sie w taki sam sposób - krecąc tension wrench'em i kolejno nasiskajac wszystkie wafle. Zamki waflowe stosowane są w róznego rodzaju szafkach, drzwiczkach, samochodach, a także i kłódkach.

Okrągłe zamki oferują lepszą ochronę od zamków pinowych i waflowych, ale są znacznie droższe. Zamiast rzędu pinów w okrągłym zamku znajdują się piny rozrzucone po cylindrycznej powierzchni dziurki od klucza, co sprawia, że są znaczniej trudniejsze do otworzenia, a własciwie konwencjonalne metody otwierania zamków zazwyczaj zawodzą przy tym typie zamków.
Niektóre zamki pinowe są modyfikowane, aby utrudnic ich otwieranie. Najpopularniejszą zmianą jest wprowadzenie górnych pinów o kształcie grzybka (po tej stronie, która styka sie z dolnym pinem). Taki kształt powoduje, że wkładka przekręca się troszkę wczesniej, zanim górny pin całkowicie schowa się w obudowie, a to znacznie utrudnia wyczucie tego ci sie dzieje wewnątrz zamka.

Dopasowanie zamka

Bardzo ciekawą rzeczą w zamkach pin-and-tumbler jest to, że możesz je sobie przekonfigurować tak, aby posowały do istniejącego klucza (po warunkiem,że klucz jest do tego samego typu zamka). Zaleta jest oczywista - możesz dodać nowy zamek w domu czy biurze bez potrzeby przypinania nowego klucza do swojeko kółka.
Aby zrobić nowy klucz do istniejacego zamka wycinasz serie rowków w kluczu tak aby podnosł górne piny ponad shear line, uogolnijąc, wycinasz forme w metalu tak aby pasowała do formy w zamku. Gdy natomiast chcesz dopasować zamek do klucza, zwyczajnie, działasz w odwrotnym kierunku: zmieniasz ułożenie pinów tak aby pasowaly do rowków na kluczu. Jesli zamek został zaprojektowany z użyciem uniwersalnego systemu kluczowego każdy ślusarz może Ci go dopasowac do klucza.

img
Szyby w zamku typu pin-and-tumbler zawierają kilka sprężyn oraz malutkie piny.

Dzięki temu prostemu 6-pinowemu zestawowi mozesz latwo zrozumiec na jakiej zasadzie działa dopasowywanie zamka. Gdy otworzysz szyby w cylindrze zamka i je opróżnisz, zobaczysz, że znajduje się tam 6 sprężyn oraz 12 pinów. Górne piny mają dokladnie taki sam kształt, a pozostałe 6 (dolne piny) są różnej długosci tak aby były dopasowane do klucza.

img
Własciwa kombinacja pinów idealnie współgra z rowkami na kluczu.

Proces dopasowywania zamka jest bardzo prosty. Ślusarz usuwa wszystki piny z zamka, nastepnie wybiera dolne piny tak aby idealnie pasowały do klucza i do shear line. W ten sposób, gdy wsadzisz klucz do zamka wszystkie górne piny zostaną tak ustawione, aby zamek mógł się swobodnie otwierać i zamykać. Proces ten jest bardzo uzależniony od technologii wykonania zamka.
Bez wzgledu na to jak długie są piny górne (bo i tak wsadzajac pasujący klucz wszystkie są ponad shear line), ślusarz umieszcza je z powrotem. I na tym kończy się dopasowywanie zamka do klucza. Reszta procesu zajmuje już tylko pare minut.

Zestaw Lockpicker.pl

Masz już podstawową wiedzę z dziedziny lockpickingu. Jeśli chcesz kontynuować swoją przygotę z tą ciekawą dziedziną, zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawem szkoleniowym. Poznasz dzięki niemu różne techniki awaryjnego otwierania zamków, oraz będziesz mieć wiedzę która pozwoli Ci stworzyć swój własny zestaw wytrychów. Jeśli chcesz wiedieć z czego dokładnie składa się zestaw zachęcamy do zapoznania się z działem Klucz do wiedzy.
img
Zestaw Lockpicker 127 zł
img
Razem 127 zł

img
biuletyn Otrzymasz wiele ciekawych i wartościowych informacji o lockpickingu i zasadach bezpieczeństwa.
Imię:
E-mail:


stopka
Strona główna | Klucz do wiedzy | Prezentacja video | Zamówienie | Regulamin | Pozycja w google All Rights Reserved 2015 Lockpicker.pl
  • Dane kontaktowe
  • Wydawnictwo Lockpicker
  • Email: